Ak sa intenzívne staráte o svoju pleť viete, že pred vložením tovaru do nákupného košíka musíte mať na pamäti jednu informáciu. Áno, presne tak, hovoríme o tom, do ktorého zo štyroch rôznych typov pleti patrí tá vaša. Určiť typ pleti môže byť ťažké, pretože sa v priebehu života môže meniť v dôsledku faktorov, ako je vek a prostredie. Ale s pomocou nášho praktického sprievodcu budete mať prehľad o všetkom, čo potrebujete, aby ste zo svojej starostlivosti o pleť vyťažili maximum!
Ako nájsť svoj typ pleti
Začnite s čistým základom
Ak chcete dosiahnuť presnosť testu, treba začať s čistou tvárou. Najprv odstráňte všetky stopy mejkapu z tváre a očistite ju od všetkých nečistôt, ktoré sa na nej počas dňa alebo noci nahromadili. Nezabudnite nechať pleť niekoľko hodín dýchať, aby sa vrátila do prirodzeného stavu.
Čas na preskúmanie pleti
Teraz je čas, aby ste sa na svoju tvár pozreli zblízka. Najprv si nájdite zrkadlo v miestnosti, kde máte dobré prirodzené osvetlenie. Potom sa pozrite na svoju pleť a skontrolujte, akú má štruktúru, či sú na nej viditeľné póry a mastné alebo suché miesta. Nezabudnite sa sústrediť na T-zónu, ktorá môže o type vašej pleti veľa prezradiť.
Aké sú rôzne typy pleti?
Teraz, keď ste sa bližšie pozreli na svoju pleť, je čas zistiť, do ktorého zo štyroch rôznych typov pleti patrí tá vaša.
Normálna
Spomedzi všetkých typov pleti je normálna (alebo tiež známa ako „štandardná“) pleť najvyváženejšia. Znamená to, že pleť nie je ani príliš mastná, ani príliš suchá, preto sa všeobecne považuje za typ s najnižšími nárokmi na starostlivosť. Tu sú niektoré fyzické znaky normálneho typu pleti:
- - hladká štruktúra s minimom škvŕn,
- - malé póry, ktoré sú sotva viditeľné,
- - obmedzená citlivosť na produkty,
- - zvyčajne na nej nie sú ani suché ani mastné miesta.
Mastná
Mastná pleť je spôsobená nadprodukciou kožného mazu zo žliaz produkujúcich tuk, čo môže byť spôsobené genetikou, hormónmi (preto má dospievajúca mládež spravidla mastnú pleť), stresom a mnohými ďalšími faktormi. Tu sa dozviete, čo môžete očakávať od mastnejšieho typu pleti:
- - pleť sa leskne,
- - póry sa zdajú zväčšené,
- - najmä v T-zóne sa vyskytujú mastnejšie miesta,
- - zvýšená možnosť výskytu kožných defektov a škvŕn v dôsledku nadmernej produkcie mazu.
Suchá
Suchá pleť produkuje menej kožného mazu ako mastná pleť. Suchá pleť môže byť spôsobená genetikou, ale aj prostredím, napr. životom v chladnom a suchom podnebí. Tu sú fyzické znaky, na ktoré si treba dávať pozor:
- - pokožka sa zdá byť mdlá a nevýrazná,
- - zvýšený výskyt jemných liniek a vrások,
- - pokožka môže byť napnutá a náchylná na odlupovanie a praskanie,
- - keď pokožka popraská, môže svrbieť a zapáliť sa.
Kombinovaná
Kombinovaná pleť zahŕňa suchú aj mastnú pleť, čo často sťažuje vytvorenie kozmetickej starostlivosti, ktorá by vyhovovala rôznym požiadavkám vašej pleti. Zistite, aké sú niektoré z hlavných charakteristík:
- - mastná T-zóna, ktorá sa leskne,
- - rozšírené póry v T-zóne,
- - miestami ložiská suchej kože na lícach.