Január môže byť trochu deprimujúci, však? Všetci trpíme posviatkovou melanchóliou, blahodarné vianočné hýčkanie je už za nami a každý je už späť v práci.
Ak sa nemôžete dočkať konca januára, nebojte sa, nie ste sami. Niektorí psychológovia sú presvedčení, že práve v januári je aj „najdepresívnejší deň roka“, ktorý nazvali Blue Monday (modrý pondelok).
Čo je modrý pondelok?
S pojmom „modrý pondelok“, ktorý zvyčajne padá na tretí pondelok v januári, prišla skupina psychológov v roku 2005 a považuje sa za deň, kedy sa cítime v roku najhoršie. Modrý pondelok nie je vedecký dokázaný, ale psychológovia, ktorí s ním prišli, zohľadnili množstvo faktorov, kedy sa cítime najhoršie – vplýva na nás počasie, stav peňaženky po predvianočných nákupoch, sviatky sú už preč, novoročné predsavzatia zapadajú prachom a chýba nám motivácia.
Ako bojovať proti modrému pondelku
Modrý pondelok pravdepodobne nie je deň, ktorý by ste chceli oslavovať. Ak sa však chcete cítiť lepšie a produktívnejšie a nenechať sa ubíjať tmou, krátkymi dňami a nenaplnenými novoročnými predsavzatiami, máme pre vás niekoľko tipov na zlepšenie nálady.
Pozrite si obľúbený film
Možno to znie veľmi jednoducho, ale ako často si doprajete 2 hodiny nepretržitej zábavy? Pozrieť si obľúbený film alebo možno niečo nové (odporúčame komédiu) nič nestojí a môžete pritom zostať doma v teple.
Nájdite si nového koníčka
Začať s januári s novým koníčkom nemusí byť nevyhnutne novoročné predsavzatie, ale skôr činnosť, ktorá vás zamestná počas dlhých chladných dní. Môžete popustiť uzdu svojej tvorivosti a začať maľovať, rozhodnúť sa pre aktívnejší život s pravidelnými prechádzkami alebo športovaním alebo sa možno chcete naučiť nový jazyk. Možnosti sú nekonečné.
Zostaňte aktívni
Jedným z najlepších spôsobov, ako prekonať pocit únavy z chladných a tmavých dní, je udržiavanie dobrej kondície. Ak v práci strácate motiváciu, vyskúšajte nejaké cvičenia pri pracovnom stole alebo choďte v čase obeda na prechádzku. Urobte večer doma zopár strečingových cvikov alebo si choďte zabehať, aby sa do tela vyplavila nová dávka hormónov šťastia.
Zásoby vitamínu D
Udržanie potrebnej hladiny vitamínu D počas celej zimy je veľmi dôležité, ak si chcete zachovať dobrú náladu. Vitamín D sa prirodzene získava zo slnka a ukladá sa v koži, ale keď je slnko dlho skryté za mrakmi a chodíme do práce a z práce za tmy, nemáme dostatok vitamínu D a môže to ovplyvniť našu náladu. Kvalitné výživové doplnky vám pomôžu udržať vysokú hladinu vitamínu D a zachovať si primeranú dávku energie po celý deň.
Nikdy nepodceňujte dobrý rozhovor
Ak naozaj nedokážete prekonať januárovú melanchóliu, podeľte sa o svoje pocity. Zdvihnite telefón a namiesto posielania textových správ sa porozprávajte s priateľom alebo niekoho osobne navštívte. Rozhovor pri šálke čaju môže zlepšiť vašu náladu bez toho, aby ste si to vôbec uvedomili.