Už jednotlivé prísady používané v kozmetike môžu mať pozitívny vplyv na vašu pleť, ale existuje množstvo kombinácií, ktoré pôsobia vo vzájomnej harmónii a prispievajú k dosiahnutiu ešte lepších výsledkov.
Pri kombinovaní prísad je nevyhnutné vedieť, aké sú vhodné kombinácie. Zatiaľ čo niektoré zložky sa navzájom dokonale dopĺňajú, iné môžu mať opačný účinok a viesť k zbytočnému míňaniu peňazí a frustrácii kvôli minimálnym výsledkom alebo nadmerne vysušenej, prípadne olupujúcej sa pokožke.
Ak ste pripravení na vyššiu úroveň starostlivosti s odbornými kombináciami, čítajte ďalej a zistite, ktoré kombinácie prísad ponúkajú skvelé výsledky.
Retinol a kyselina hyaluronová
Retinol, forma vitamínu A, je často považovaný za jednu z najúčinnejších prísad v pleťovej kozmetike proti starnutiu, pretože podporuje obnovu buniek, čo vedie k vyrovnaniu jemných línií a vrások. Napriek vysokej účinnosti má aj určité negatíva, najmä v podobe podráždenej pleti alebo väčšieho vysušenia pokožky. Retinol vždy skombinujte so zvlhčujúcou prísadou, ako kyselina hyaluronová, aby ste zabránili možným vedľajším účinkom. Kyselina hyaluronová je vďaka svojej schopnosti zadržiavať vodu dokonalým doplnkom retinolu, keďže zvyšovaním vlhkosti pomáha vyvážiť dráždivé účinky.
Je známe, že retinol spôsobuje citlivosť pokožky na slnečné žiarenie, takže okrem kombinácie so zvlhčujúcou zložkou by ste ošetrenie pleti vždy ukončiť nanesením ochranného faktora SPF.
Vitamíny C a E
Vitamín C je účinný antioxidant prispievajúci k rozjasneniu a osvieženiu nevýraznej pleti. Pomáha pri produkcii kolagénu, ktorý je dôležitý pre pokožku, samotný je však trochu nestabilný. Spojením s iným antioxidantom, napríklad s vitamínom E, sa môže stať stabilnejším a efektívnejším. Vitamín C je vhodný aj pod ochranný faktor SPF, pretože sa navzájom dopĺňajú v boji proti škodlivým UV lúčom.
Alfahydroxy kyseliny (AHA)/betahydroxy kyseliny (BHA) a ceramidy
Peelingové kyseliny, ako sú kyselina, salicylová, glykolová a mliečna, môžu zlepšiť konzistenciu a tón pleti, ale zároveň môžu dehydrovať a dráždiť pleť, ak ju po ich použití dostatočne nezvlhčíte. Po použití peelingovej kyseliny vždy naneste zvlhčujúcu prísadu, napríklad ceramidy pomáhajúce zadržiavať vlhkosť v pokožke, aby ste znížili podráždenie. Pri ošetrovaní pleti kyselinou môžete pokožku hydratovať a upokojiť aj inými zvlhčujúcimi zložkami, napríklad kyselinou hyaluronovou a glycerínom.
Niacínamid a kyselina salicylová
Ak máte skúsenosti s akné a tvorbou vyrážok, potom pravdepodobne poznáte kyselinu salicylovú. Typ BHA (betahydroxy kyselina) pôsobí pri uvoľňovaní pórov, zmierňovaní zápalu a zároveň je pleti prospešná ako jemný peeling. Kyselina salicylová je vhodná v kombinácii s niacínamidom, formou antioxidantu s protizápalovými účinkami, a tiež sa odporúča na liečbu akné. Vynikajúce výsledky dosiahnete aplikovaním dvoch prísad, napríklad prípravku na čistenie pleti na báze kyseliny salicylovej a zvlhčovača s obsahom niacínamidu.