Pokiaľ ide o prísady pleťovej kozmetiky, len veľmi málo z nich je porovnateľných s retinolom. Retinol, považovaný za „zlatý štandard starostlivosti o pleť“, pôsobí mnohorakým spôsobom proti starnutiu, znižuje tvorbu akné a čistí pleť. Podobne ako pri iných účinných prísadách je nevyhnutné poznať, ako používať retinol, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky pre svoju pleť. Ak ste iba prvýkrát siahli po retinole alebo sa chcete dozvedieť viac, ste na správnom mieste. Na Marionnaud.sk vám prinášame návod na používanie retinolu pre začiatočníkov.
Čo je retinol?
Retinol je druh derivátu vitamínu A. Je súčasťou rodiny retinoidov, čo je všeobecný pojem pre všetky druhy derivátov vitamínu A, a to voľnopredajných aj tých na lekársky predpis.
V pleťovej kozmetike je retinol známy ako mimoriadna prísada proti starnutiu s množstvom výhod zahŕňajúcich urýchlenú obnovu buniek a schopnosť vyhladzovať jemné línie a vrásky a obnoviť štruktúru pleti, ktorá tak získa hladší, rovnomerný vzhľad. Retinol tiež pôsobí ako účinný peeling uvoľňujúci póry a vyrovnávajúci produkciu mazu.
Ako funguje retinol?
Retinol pôsobí tak, že preniká do hlbších vrstiev pleti, kde podporuje syntézu kolagénu a zvyšuje pružnosť. Nanášaním retinolu na pokožku v podstate urýchlite obnovu buniek. Preto pri prvom použití retinolu bude vaša pleť suchá, červená alebo sa môže olupovať. Rovnako ako pri iných účinných zložkách je potrebné zvládnuť obdobie prispôsobenia sa, kým si začnete užívať mnohé výhody.
Kedy používať retinol?
Odporúča sa začať používať retinol v rámci pravidelnej starostlivosti o pleť zameranej na prevenciu a spomalenie procesu starnutia pár rokov pred tridsiatkou, kedy dochádza k zníženiu produkcie buniek a kolagénu.
Existujú vedľajšie účinky pri používaní retinolu?
O vedľajších účinkoch retinolu sa diskutuje v tej istej miere ako o jeho výhodách, ale pri správnom používaní môžu výhody nepochybne prevážiť nevýhody. Medzi časté vedľajšie účinky retinolu patrí podráždenie, začervenanie a vysušovanie pleti.
Ak trpíte suchou pokožkou, je vhodné pristupovať k retinolu opatrne, ale to neznamená, že sa mu musíte úplne vyhýbať.
Ako používať retinol bez predchádzajúcich skúseností?
Ak ste začiatočník alebo máte problémy s citlivou pleťou, začnite s produktom obsahujúcim veľmi nízke percento retinolu, napríklad 0,1 %. Vaša pokožka sa musí v podstate naučiť tolerovať túto molekulu a najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je začať pomaly a postupne prechádzať na účinnejší prípravok.
Kedy použiť retinol?
Pristupujte k retinolu opatrne a jeho výhody objavíte už o pár mesiacov.
Začnite nanášať retinol na pleť raz týždenne počas dvoch týždňov. Ak sa objaví len minimálne reakcia, môžete používanie prípravku zvýšiť na dvakrát týždenne v priebehu ďalších dvoch týždňov.
Ak vaša pleť reaguje dobre aj po uplynutí štyroch týždňov, zvýšte frekvenciu na každý druhý deň. Vy poznáte svoju pleť najlepšie, takže buďte rozvážni a venujte pozornosť vzhľadu a stavu svojej pleti počas ubiehajúcich týždňov.
Kedy zaradiť retinol do každodennej starostlivosti?
O retinole je známe, že je citlivý na slnečné žiarenie, vďaka čomu sa znižuje odolnosť pokožky voči slnečným lúčom. To znamená, že pokožka môže byť náchylnejšia na poškodenie slnkom vrátane spálenia, vrások a hyperpigmentácie. Preto sa často odporúča používať retinol večer, kedy je menšia pravdepodobnosť vystavenia pokožky UV žiareniu, a cez deň zaradiť do rannej starostlivosti širokospektrálny ochranný faktor SPF.
Po dvojitom čistení naneste na tvár a krk retinol v množstve vo veľkosti hrášku (veľmi opatrne a vyhnite sa oblasti očí a pier). Nechajte retinol vsiaknuť do pokožky počas 3 až 4 minúť a následne vždy použite výživný hydratačný krém, ktorý zmierňuje podráždenie a udržuje pleť hydratovanú.
Kedy očakávať výsledky?
Je nevyhnutné dôsledne používať retinol minimálne 12 týždňov, aby boli viditeľné výsledky, ale u každého to môže byť odlišné. Pri používaní retinolu (alebo akéhokoľvek retinoidu) musíte byť trpezliví, keďže rýchle zvyšovanie dávok prípadne frekvencie používania môže vyvolať vedľajšie účinky.
Existuje iná alternatíva k retinolu?
Áno – je to bakuchiol. Bakuchiol, považovaný za „prírodný retinol“, predstavuje radikálnu zmenu vo svete kozmetiky. Výhody tejto prírodnej prísady sú veľmi podobné ako pri retinole – ide najmä o podporu tvorby kolagénu a elastínu bez nežiadúcich účinkov.