V dnešnej epizóde venovanej mýtom v oblasti ochrany pokožky pred slnkom hovoríme o všetkom, čo sa týka nadmerného opálenia. Ujasnime si najskôr niekoľko vecí. Nadmerné opálenie…
- - NIE JE prechodné štádium na získanie jemného bronzového nádychu pokožky.
- - NIE JE niečo, s čím sa stretnete len na dovolenke, napríklad na slnkom zaliatej pláži na Bahamách.
- - NIE JE problém, ktorý sa týka iba určitých odtieňov pleti.
Teraz, keď vieme, čím nadmerné opálenie nie je, povedzme si, čo v skutočnosti znamená pre vašu pokožku, ako mu predísť alebo ho zmierniť a aké sú krátkodobé a dlhodobé riziká.
Čo je nadmerné opálenie?
Zjednodušene povedané, typickým znakom nadmerného opálenia je červená, boľavá, teplo vyžarujúca pokožka, ktorá sa objaví pri pôsobení slnečných (ÚV) lúčov na pokožku. Príznaky sa môžu pohybovať od nepríjemnej ružovej farby pokožky až po odlupovanie a tvorbu pľuzgierov. Pod povrchom kože sa však deje niečo oveľa zložitejšie ako to, čo je viditeľné na prvý pohľad.
Melanín, ktorý určuje sfarbenie vašej pokožky a chráni ju pred slnečným žiarením, spôsobuje stmavnutie, keď je pokožka vystavená UV žiareniu. Keďže každý z nás má v pokožke rôzny stupeň melanínu, vyzerá táto reakcia rozlične (od ružových odtieňov po intenzívne opálenie), ide však o príznaky bunkového poškodenia pokožky.
Pri vystavení pokožky dlhodobému slnečnému žiareniu dôjde k zápalovej reakcii, ktorá môže spôsobiť opuch, sčervenanie a bolestivosť pokožky – známe spálenie od slnka.
Riziká nadmerného opálenia
Nadmerné opálenie = poškodenie kože. Z krátkodobého hľadiska môžete trpieť bolestivými, nepríjemnými pocitmi, odlupovaním a pľuzgiermi na koži. Aj po návrate pokožky do pôvodného stavu však poškodenie zostane. Nadmerné opálenie urýchľuje starnutie pokožky a môže viesť k rôznym druhom rakoviny kože vrátane melanómu (najsmrteľnejšej formy rakoviny kože).
Nadácia pre rakovinu kože tvrdí, že jedno nadmerné opálenie s tvorbou pľuzgierov v detstve alebo období dospievania viac ako zdvojnásobuje vaše šance na rozvoj melanómu v neskoršom živote. Nadmerné opálenie nie je „suvenír z dovolenky“ alebo váš neodvratný údel, keď vyjde slnko, ale skôr spôsob, akým vám pokožka hovorí, že sa stala škoda, a to vo vnútri aj zvonku.
Je pravda, že môžete byť náchylnejší na spálenie, ak máte v pokožke menej melanínu, to však neznamená, že ak máte tmavšiu pokožku, ste zrazu imúnni voči jej poškodeniu alebo spáleniu. Celá pokožka je náchylná na spálenie a dokonca aj rumenec, detský ružový odtieň, je znakom nadmerného opálenia.
Ako zabrániť nadmernému opáleniu
Bezpečný pobyt na slnku je veľmi dôležitý, keďže nadmernému opáleniu sa dá predísť. Nečakajte, kým sa objavia varovné príznaky, pretože vtedy je príliš neskoro na to, aby ste mohli konať, a už nikdy nedokážete zvrátiť poškodenie. Naše obľúbené tipy, ako predchádzať nadmernému opáleniu:
- - V záujme ochrany pokožky vždy používajte opaľovací krém. Odporúčame zamerať sa na ochranný faktor SPF30 alebo vyšší a nanášať ho každých niekoľko hodín (prípadne častejšie, ak ste v bazéne alebo mimo neho, potíte sa alebo ste aktívni na slnku).
- - Sledujte predpoveď UV indexu, lebo aj počas zamračených dní môže byť pokožka vystavená vysokej hladine UV žiarenia, ktoré spôsobuje jej poškodenie.
- - Vyhľadávajte tieň – napríklad pod klobúkom, dáždnikom alebo prístreškom – a vyhnite sa priamemu vystaveniu slnečným lúčom, najmä v denných hodinách, keď je slnko na vrchole (zvyčajne medzi 11:00 a 15:00).
- - Noste oblečenie a doplnky s ďalšou vrstvou UV ochrany, napríklad slnečné okuliare.
Čo robiť, ak pokožka vykazuje známky nadmerného opálenia?
Niekedy môže dôjsť k nadmernému opáleniu aj napriek nášmu úsiliu. Prezradíme vám, ako postupovať, keď ste si všimli, že vaša pokožka reaguje na slnko:
- - Upokojte boľavú pokožku chladivým krémom po opaľovaní alebo zvlhčujúcim krémom s obsahom výživných zložiek, napríklad aloe vera. Ak je pokožka na dotyk horúca, vložte hydratačný krém do chladničky, čím získate okamžitý pocit ochladenia.
- - Ochlaďte pokožku hneď, ako si všimnete začervenanie, či už zvolíte studený kúpeľ alebo upokojenie ľadovým obkladom.
- - Ak postrehnete, že sa na pokožke tvoria pľuzgiere alebo sa odlupuje, nezasahujte do toho. Môže vás to pokúšať, ale vyhýbajte sa odlupovaniu poškodenej kože alebo praskaniu pľuzgierov, pokožka sa musí liečiť sama a svojím vlastným spôsobom. Zasahovaním by ste to mohli ešte zhoršiť.
- - Dostatočne sa hydratujte pitím veľkého množstva vody alebo nápojov doplňujúcich elektrolyty (napríklad kokosovej vody alebo športových nápojov). Vaše telo bude dvojnásobne pracovať, aby sa vyliečilo z nadmerného opálenia, a začne rýchlo míňať zásoby vody – preto je dôležité ich dopĺňať.
- - Pri prejavoch závažných príznakov (bolestivé pľuzgiere, horúčka atď.) okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Ak trpí nadmerným opálením dieťa, odporúčame porozprávať sa aj s lekárom.