Keď sa večer odlíčite a pozriete do zrkadla, vidíte otvorené póry po celej tvári? V takom prípade nie ste sami. Rozšírené póry sú jedným z najbežnejších kozmetických problémov a žiaľ môže byť dosť náročné dostať ich pod kontrolu.
Napriek tomu, že pleť nedokážete úplne zbaviť zväčšených pórov – sú jednoducho prirodzenou súčasťou pokožky, existujú spôsoby ako znížiť ich viditeľnosť.
Čo sú póry?
Póry sú malé otvory vlasových folikulov nachádzajúce sa na pokožke. Poznáme dva rôzne typy pórov – prvý typ uvoľňuje prírodný olej pokožky nazývaný kožný maz a druhý typ vylučuje pot. Na pokožke nevidíme vždy póry, čo je prekvapujúce, pretože v priemere má dospelý človek na tvári okolo 20 000 pórov; ale rozpoznáme ich, až keď sa zväčšia.
Čo spôsobuje zväčšenie pórov?
Podobne ako v prípade iných kožných problémov, zväčšené póry určuje predovšetkým genetika (vďaka, mama a otec), prispievajú k tomu však aj ďalšie faktory. Ak napríklad pokožka produkuje príliš veľa mazu, môže sa zmiešať s odumretými bunkami a inými nečistotami na pleti a póry sa upchajú. V takom prípade sa kožný maz nedokáže prirodzenou cestou dostať z pórov, čo vedie k ich rozšíreniu a výraznejšej viditeľnosti.
Medzi ďalšie príčiny rozšírených pórov patria:
- - starnutie pleti,
- - nadmerné pôsobenie slnečného žiarenia,
- - nesprávne čistenie pleti,
- - nanášanie komedogénneho mejkapu obsahujúceho prísady upchávajúce póry.
Ako minimalizovať veľké póry
Aj keď nie je možné zmenšiť póry a úplne ich odstrániť (akonáhle sa roztiahnu, zostanú zväčšené), existujú spôsoby ako zredukovať ich prejavy, aby vyzerali menšie.
Čistenie a vykonávanie peelingu
Na dosiahnutie mladistvej a zdravej pleti je nevyhnutné, aby ste ju čistili dvakrát denne a ošetrovali ju peelingom dvakrát týždenne. Dodržiavanie tejto rutiny zároveň prispeje k odstráneniu nečistôt, mazu, mejkapu a ochranného faktora SPF z pórov a póry sa uvoľnia. Pokiaľ ide o prípravky na čistenie pleti, vyhýbajte sa produktom na báze oleja alebo prípravkom s veľmi krémovou konzistenciou, aby nedošlo k podráždeniu pleti. Používajte peeling s obsahom kyseliny salicylovej. Táto blahodárna BHA (betahydroxy kyselina) odstráni nadbytočné odumreté bunky z povrchu pokožky a prenikne hlboko do pórov.
Minimalizujte pôsobenie slnečného žiarenia
Keď trávime veľa času na slnku s nedostatočnou ochranou, škodlivé UV lúče môžu štiepiť kolagén a elastín v pokožke a narušiť póry. Pokožku chráňte vždy, aj keď nie je slnečno, širokospektrálnym ochranným faktorom SPF 30+ alebo vyšším.
Používajte podkladový mejkap
Ak hľadáte rýchle riešenie, môžete vyskúšať vyhladzovací podkladový mejkap ktorý vytvorí na pokožke jemný film, vyplní všetky rozšírené póry a pleť rovnomerne prekryje.
Prísady, na ktoré sa zamerať
Okrem kyseliny salicylovej sú účinné aj ďalšie prísady, ktoré by ste mohli zaviesť do svojho režimu starostlivosti o pleť, aby ste tak predišli vzniku rozšírených pórov.
Vitamín C alebo iná antioxidačná forma pôsobí zázračne pri ochrane pleti pred vonkajšími agresormi a podporuje tvorbu kolagénu.
Niacínamid, známy tiež ako vitamín B3, je neuveriteľne všestrannou prísadou a dokáže minimalizovať prejavy zväčšených pórov, vyrovnať tón pleti a zmierniť únavu.
Ak máte chuť nechať sa rozmaznať, môžete siahnuť po ílovej maske, ktorá absorbuje prebytočný maz na pleti a zabraňuje tak upchávaniu pórov.