Väčšina z nás má v určitých obdobiach života problémy s pokožkou. Môže to byť spôsobené nástupom puberty, nadmerným slnečným žiarením, zmenou životného štýlu alebo len zvýšeným stresom z každodenného života. Našťastie sa mnoho bežných problémov s pokožkou dá jednoducho riešiť. Je potrebné poznať rôzne typy dostupnej kozmetiky, aby ste používali správne prísady, ktoré sú vhodné pre vašu pokožku a nezhoršia jej stav. Aby sme vám uľahčili situáciu pri starostlivosti o pokožku, zostavili sme stručného sprievodcu piatimi hlavnými problémami, s ktorými sa môžete stretnúť…
Akné
Akné vzniká pri zvýšenej produkcii kožného mazu, ktorý mastí pleť a upcháva póry a zároveň živí baktérie vyvolávajúce vznik červených škvŕn a bolestivých cýst. Bez ohľadu na zaužívaný mýtus, akné nie je dôsledkom nedostatočného umývania tváre. Častými príčinami sú kolísavé hladiny hormónov, konzumácia jedál s vysokým obsahom cukru a tukov; stres a nedostatok spánku. Ideálna liečba akné zahŕňa jemné čistenie a peeling, pričom je účinnejšie použiť ľahký gélový zvlhčovač namiesto výživného krému, aby nedochádzalo k ďalšiemu upchávaniu pleti. Zamerajte sa na produkty obsahujúce antibakteriálne prísady, ako sú hrab obyčajný a čajovník, prípadne kyselina salicylová, ktoré čistia póry a zabraňujú upchávaniu pleti a jej sklonom k akné. Síra je ďalšou skvelou zložkou v boji proti akné, pretože rozpúšťa odumretú pokožku a odstraňuje nadbytočný olej. (Ak je akné závažné a pretrvávajúce, vyhľadajte kožného lekára.)
Citlivá pokožka
Citlivá pokožka často svrbí alebo je náchylná na vyrážky, začervenanie, chronické akné alebo ekzém. Často sú príčinou nadmerný peeling, sprchovanie sa vo veľmi horúcej vode, nanášanie dráždivých kozmetických produktov (najmä tých, ktoré obsahujú kyseliny) jedného na druhý a taktiež stres (najhorší nepriateľ pleti). To narúša ochrannú bariéru pokožky, robí ju zraniteľnejšou a náchylnejšou na podráždenie. Určite sa vyhnite kozmetickým produktom s obsahom bežných dráždivých látok – napríklad parfum, alkohol, parabény, formaldehyd a povrchovo aktívne látky (SLS). Pri sprchovaní alebo umývaní tváre dbajte na to, aby voda nebola príliš horúca. Nanášajte zvlhčovače plné prírodných olejov, ako sú kyselina linolová, jojobový olej, skvalán alebo šípkový olej, ktoré chránia bariéru pokožky a minimalizujú zápaly.
Unavená pleť
Unavená pleť je všeobecne nevýrazná, popolavá alebo bez lesku a zvyčajne doplnená tmavými kruhmi pod očami. Objavuje sa pri nahromadení veľkého množstva odumretých buniek na povrchu pokožky, tie dodávajú pleti sivastý nádych – podobne ako pri nahromadení prachu na pracovnej doske. Medzi typické príčiny patrí dehydratácia, únava, život v znečistených oblastiach a nesprávne čistenie. Každý večer pokožku dvakrát dôkladne očistite pleťovou vodou s obsahom peelingových kyselín, ako sú AHA kyseliny prispievajúce k rozpúšťaniu väzieb medzi odumretými bunkami pokožky. Siahnite po produktoch plných vitamínu C a retinolu (vitamín A), ktoré podporujú urýchlené obnovenie buniek a zanechávajú pleť žiarivú a zvlhčenú.
Hyperpigmentácia
K hyperpigmentácii dochádza vtedy, keď pokožka vytvára tmavšie fľaky z dôvodu nadmernej produkcie melanínu. Zvyčajne je to dôsledok zápalu spôsobeného hormonálnymi zmenami, akné, nadmerným slnečným žiarením alebo genetickým stavom nazývaným melizma. Zamerajte sa na séra a ošetrujúce prípravky s obsahom povrchovo aktívnych zložiek ako sú retinol, kyseliny glykolová, mliečna alebo mandľová a tiež prísady ako kyselina tranexamová a kyselina azelaová, keďže uvedené látky potláčajú tyrozinázu regulujúcu množstvo pigmentácie vytvorenej v pokožke. V záujme udržania rovnomerného tónu pleti a predchádzania zhoršeniu pigmentácie nezabudnite nanášať ochranný faktor SPF každý deň (ideálne každé dve hodiny, predovšetkým v horúcom počasí).
Veľké póry
Póry sú malé otvory v pokožke, z ktorých sa uvoľňuje maz a pot. V prípade mastnej pleti môžu póry vyzerať obzvlášť veľké, takže pokožka je podobná pomarančovej kôre. Príčinou veľkých pórov môžu byť hormonálne zmeny, v dôsledku ktorých je pleť mastnejšia – alebo máte jednoducho mastný typ pleti. Po vyčistení pleti naneste zmatňujúci toner so sťahujúcimi prísadami ako je hrab obyčajný, ktorý zmenšuje póry, aby boli menej výrazné, a následne ľahké sérum s niacínamidom regulujúcim tvorbu oleja.