Hľadáte spôsoby, ako sa starať o prirodzené čierne vlasy a ako ich upravovať? V čase, keď je populárne zachovať si prirodzené vlasy čo najviac, nájdete na pultoch obchodov omnoho viac výrobkov na starostlivosť o vlasy ako kedykoľvek predtým, ale môžete sa cítiť trocha stratení a zahltení všetkou touto ponukou (a zdĺhavými postupmi starostlivosti o vlasy). Či už meníte účes, alebo hľadáte nové ochranné štýly na každý deň, náš sprievodca pre začiatočníkov vám pomôže udržať vaše vlasy spokojné a zdravé bez nutnosti zdĺhavej každodennej rutiny.
Porozumejte vašim prirodzeným vlasom
Než začnete nakupovať produkty a sledovať ,naturalistov‘ na Instagrame, musíte zistiť potreby svojho konkrétneho typu vlasov. Pretože poznatky vám v starostlivosti o vlasy dávajú moc!
Od odborníkov na vlasy a pokožku hlavy vieme, že čierne vlasy alebo vlasy s textúrou majú iné potreby ako ostatné typy vlasov. Kvôli štruktúre a kučeravosti vlasov sa prirodzené oleje z pokožky hlavy (ktoré pokrývajú a chránia vlasové pramene) zachytávajú medzi hrebeňmi vlasov a nedostávajú až ku končekom, čo často vedie k ich lámaniu. V porovnaní s rovnými vlasmi je preto potrebná jemná starostlivosť o vlasy bohatá na vlhkosť.
Aký je váš model kučier?
Kaderník možno dokáže na prvý pohľad rozpoznať rozdiel medzi 3C a 4A, ale ak je to pre vás nová oblasť, je to oveľa ťažšie. Čísla a písmená sú kľúčom – sprievodcom vzormi kučier – a pomáhajú označiť kategóriu vlasov (1 až 4), pričom písmenami sa určuje pevnosť kučier (od a po c).
Prezrite si pozorne štruktúru svojich vlasov a zvoľte si, ktorý opis sa vám najviac pozdáva.
Typ 1: Rovné vlasy, žiadne kučery.
Typ 2: Zvlnené vlasy, voľné kučery v tvare S. Táto kategória sa delí na 2a, 2b, 2c, čo zodpovedá tomu, ako blízko k „S“ sa vlna nachádza – a = najmenej, c = najviac.
Typ 3: Kučeravé vlasy, pevnejší vzor S, skôr tvar špirály. Táto kategória sa tiež delí na 3a, 3b, 3c, pričom „a“ je najvoľnejšia kučera a „c“ je najtesnejšia, skôr tvaru špirály.
Typ 4: Zvlnené alebo veľmi kučeravé vlasy. Najkrehkejšia z textúr, 4a, je tesná špirála, 4b má skôr kľukatý tvar a 4c nemá tak definovaný vzor kučier kvôli tesnej ruličke.
Hoci nám tento klasifikačný systém do istej miery pomáha vysvetliť štruktúru našich vlasov a pochopiť rozdiely v tom, ako sa o ne starať, nie je taký priamočiary ako A, B, C. Nie je nezvyčajné mať na hlave viacero typov štruktúr vlasov!
Tipy na umývanie a úpravu prirodzených vlasov
Tak ako neexistujú dve rovnaké kučery, ani pri starostlivosti o vaše prirodzené vlasy nenájdete univerzálny prístup. Všetci sa však zhodneme na tom, že hydratácie nie je nikdy dosť – pevne stočené vlasy sú náchylnejšie na vysušovanie a lámanie. Na zachytenie väčšieho množstva vlhkosti odporúčame:
- Umývanie raz týždenne (alebo menej): Iné typy vlasov sa môžu za pár dní zamastiť, ale takáto frekvencia by mohla prirodzeným čiernym vlasom viac uškodiť ako pomôcť. V závislosti od toho, koľko produktov na starostlivosť o vlasy denne používate, vám možno bude stačiť umývanie raz za týždeň alebo raz za dva týždne.
- Používajte šampón bez obsahu sulfátov: Čistite vlasy a pokožku hlavy tak, aby ste ich nezbavili prirodzených olejov, a vyhľadávajte jemné prípravky bez sulfátov.
- Kondicionér, kondicionér, kondicionér: Profesionáli v oblasti starostlivosti o vlasy vám povedia, že s používaním kondicionéru na vlasy to nikdy nepreženiete a niektorí dokonca zaviedli postup bez šampónu, pri ktorom sa rovno prechádza na kondicionér. Od prípravkov, ktoré sa neoplachujú, až po ošetrujúce vlasové masky – tento kľúčový krok vám pomôže udržať vaše kučery vyživené, zvýraznené a hydratované.
- Hľadajte čisto prírodné zložky: Vyhľadávajte hydratačné, vyživujúce a upokojujúce zložky od domácich prípravkov až po obľúbené produkty, ako napríklad: kokosový olej, bambucké maslo, olivový olej, jojobový olej, avokádový olej.
- Styling bez použitia tepla: Nadmerné teplo z pomôcok na úpravu vlasov môže spôsobiť spúšť na takýchto krehkých vlasoch, preto im doprajte oddych a vyskúšajte štýl s nízkou potrebou úpravy. Pre rýchly a jednoduchý účes vyskúšajte nízky drdol, polovičný bantu uzol alebo priestorový drdol.
Ochrana prirodzených vlasov
Či už máte poškodené afro vlasy (spôsobené teplom, chemikáliami alebo nadmernou úpravou), alebo si chcete vytvoriť nenáročný účes na druhú polovicu týždňa, je načase naučiť sa, ako svoje vlasy chrániť. Naše najlepšie tipy:
Nepoužívajte horúcu vodu: Pri umývaní vlasov znížte teplotu v sprche, pretože môže zbaviť pokožku hlavy prirodzených olejov a zanechať vlasy lámavé a suché.
Vyspite sa do krásy: Na noc si do postele dajte hodvábnu alebo saténovú čiapku, aby ste minimalizovali trenie (zbohom krepovateniu!). Vymeňte bavlnenú obliečku na vankúš za saténovú alebo hodvábnu, ktorá je šetrná k vlasom a pokožke.
Vždy používajte hrebeň so širokými zubami: Ľahko prejde cez uzly a zamotania a je jemnejší. Vždy češte mokré vlasy, nikdy nie suché!
Pravidelné zastrihávanie: Udržiavajte svoje končeky zdravé tým, že ich budete každých niekoľko mesiacov zastrihávať.
Vyskúšajte ochranný účes: Každý účes, pri ktorom sa používa iba malá alebo žiadna manipulácia, znižuje pravdepodobnosť poškodenia. Vrkoče, twisty, umelé účesy a parochne sú skvelými ochrannými možnosťami.