Všimli ste si tmavšie škvrny na svojej pokožke? Či už ide o malé bodky veľkosti špendlíka alebo väčšie škvrny, prípadne je viditeľný rozdiel v odtieni – ide o hyperpigmentáciu. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o tomto bežnom stave pleti, od príčin až po možnosti domácej liečby, ktoré môžete vyskúšať.
Čo je to hyperpigmentácia?
Hyperpigmentáciou lekári označujú tmavšie škvrny na pokožke. Tmavnutie je spôsobené nadmernou produkciou melanínu, ktorú môže vyvolať celý rad faktorov od slnečného žiarenia až po lieky (viac o tom si prečítajte nižšie...).
Existuje veľa rôznych typov hyperpigmentácie vrátane malých tmavých škvŕn (ako sú pehy a starecké škvrny), melazma a pozápalová hyperpigmentácia.
Čo spôsobuje hyperpigmentáciu?
Jednou z najvýznamnejších príčin hyperpigmentácie je poškodenie slnkom. Škodlivé UV žiarenie môže spôsobiť veľa neviditeľných a viditeľných nedostatkov na našej pokožke (preto odporúčame používať ochranný faktor každý deň). Keď je naša pokožka vystavená priamemu slnečnému žiareniu, hrozí nám poškodenie pokožky, ako je hyperpigmentácia (vrátane stareckých škvŕn/slnečných škvŕn, pieh), spálenie a predčasné starnutie.
Niektorým príčinám hyperpigmentácie sa nedá vyhnúť a nedá sa im zabrániť. Napríklad melazma môže byť spôsobená hormonálnymi zmenami spojenými s tehotenstvom. Pozápalová hyperpigmentácia vzniká po poranení alebo traume pokožky (napríklad akné alebo ekzém), pretože pokožka počas zotavovania produkuje nadmerné množstvo melanínu, čo vedie k vzniku tmavších škvŕn na pokožke.
Hyperpigmentácia je u každého iná. Ak máte v pokožke prirodzene viac melanínu, hyperpigmentácia je často viditeľnejšia.
Tipy na starostlivosť o pleť pri hyperpigmentácii
Ak chcete liečiť hyperpigmentáciu doma, mali by ste vedieť toto.
Používajte ochranný faktor a nevystavujte sa slnku
Síce to nezvráti poškodenie, ale je to preventívne opatrenie, ktoré je jednoduché a účinné – najmä v teplejších mesiacoch. Chráňte svoju pokožku pred škodlivými slnečnými lúčmi tak, že budete používať ochranný faktor vždy, keď je to potrebné. Minimalizujte vystavovanie sa slnku nosením klobúkov alebo sedením v tieni, keď je slnko najvyššie.
Používajte kyseliny na exfoliáciu
Pomocou účinných kyselín na exfoliáciu podporte výmenu buniek a vyrovnajte tón pleti. Hľadajte prípravky s obsahom alfa-hydroxykyselín (tzv. AHA kyseliny), ako sú glykolová, mliečna, citrónová a jablčná. Rovnako ako aj látky s viacerými účinkami, napríklad kyselina salicylová, ktorá ničí škvrny, a rozjasňujúci vitamín C.
Poraďte sa s dermatológom
Potrebujete poradenstvo na mieru? Obráťte sa na odborníka, ktorý vám vyšetrí pleť a poskytne individuálny prístup k vašej hyperpigmentácii.