Sebamasáž je dokonalý darček k oficiálnemu dňu starostlivosti o seba!
Prezradíme vám, ako sa jednoducho a účinne NAOZAJ uvoľniť len za pár minút!
Snívate o tom, ako si nájdete čas len pre seba a konečne si trochu oddýchnete? Doprajte si to k oficiálnemu dňu starostlivosti o seba a vystúpte na chvíľu z rozbehnutého rýchlika vášho života!
V našom návode na sebamasáž vám poradíme, ako na to. Možno ju už poznáte, no my vám poradíme zopár postupov, aby ste ju vedeli naplno využiť a dosiahnuť želané výsledky. Či už si chcete oddýchnuť, uvoľniť napätie, zbaviť sa stresu, získať žiarivú pleť alebo predchádzať ochabnutej pokožke, sebamasáž je skvelým pomocníkom.
Čo je to sebamasáž?
Ide o jemné trenie, ktoré môžete vykonávať na rôznych častiach vlastného tela. Týmito cielenými a presnými pohybmi možno okrem iného prekrviť či spevniť pokožku, ale aj zabraňovať jej starnutiu.
Sebamasáž má množstvo prínosov. Zamedzuje vzniku vrások, uvoľňuje stuhnuté svalstvo, odstraňuje škodlivé látky z pokožky a prispieva k hladkej a oddýchnutej pleti. Môže tiež tíšiť chronickú bolesť a opätovne rozprúdiť krvný obeh. Sebamasáž môže pomôcť odstraňovať určité citové bloky, zlepšovať kvalitu spánku a znižovať stres.
Napriek tomu, že prináša uvoľnenie, odpočinok a zmierňuje bolesť, nezastupuje ani nenahrádza chiropraktické alebo kinezioterapeutické konzultácie. V prípade intenzívnej a/alebo opakovanej bolesti svalov je vhodné obrátiť sa na lekára alebo kvalifikovaný zdravotnícky personál.
Pri sebamasáži si vystačíte s rukami alebo môžete použiť rôzne pomôcky, ako sú nefritový valček, masážne loptičky a tyče.
Kedy sa pomasírovať?
Sebamasáž sa dá vykonávať kedykoľvek a kdekoľvek, čo je práve jedna z jej výhod. Sebamasáž môžete zahrnúť do každodennej starostlivosti o pleť v záujme lepších výsledkov, alebo vždy, keď sa vám to bude zdať potrebné. Napríklad každé ráno a večer, aby ste dobre vykročili do nového dňa a večer sa zase uvoľnili.
Športovcom môže padnúť vhod po tréningu ako vzpruha. V ich prípade sa často odporúča striedať rôzne masáže, aby si telo na ne nezvyklo a neprestali byť účinné.
Ako vyzerá správna sebamasáž?
Sebamasáž tváre a nefritový valček
Pred masážou by ste si najskôr mali dôkladne očistiť tvár a ruky. Na rukách sa môže nachádzať veľké množstvo baktérií, ktoré by sa mohli preniesť na pokožku tváre, pokiaľ sa predtým nezmyjú.
Jemná masáž proti ochabnutiu po prebudení:
Sebamasáž tváre pomáha spevňovať tkanivá a omladzovať pleť, pretože stimuluje krvný obeh a prispieva k tomu, aby pleť neprestávala byť napnutá, pružná a pevná.
Masáž začnite na úrovni krku krúživými pohybmi všetkých prstov a postupujte zhora nadol počas 2 až 5 minút.
Iná technika: Začnite pod bradou a z obidvoch strán tváre si obidvomi rukami štipkajte pokožku. Postupne sa posúvajte vyššie až k lícam. Opakujte ten istý pohyb, ale tentokrát postupujte od okraja tváre k nozdrám. Nakoniec sa od nozdier posúvajte smerom hore k spánkom. Keď sa dostanete na úroveň spánkov, pokračujte v štipkaní smerom k čelu.
Nefritový valček je tiež výborným nástrojom na rýchlu sebamasáž tváre s vyhladzujúcim, modelujúcim a protistarnúcim efektom. Stačí, ak tvár prejdete valčekom od stredu tváre smerom von. Môžete ho použiť aj pri nanášaní denného séra a dosiahnuť tak dvojitý účinok!
Ak si valček odložíte do chladničky, veľmi príjemné chladné masírovanie vašu pleť zároveň uvoľní a upokojí. No nie je to praktické? Hlavne, ak sa potrebujete zbaviť vačkov pod očami!
Svieži pohľad vďaka sebamasáži očí
Pri nanášaní očného krému jemne napnite pokožku na spánkoch pomocou prostredníka a ukazováka a na 5 sekúnd privrite oči. Potom napnutie uvoľnite. Zopakujte tento postup 3 až 5-krát.
Sebamasážou proti migréne
Keď bolí hlava, niekedy nepomáha nič, len oddych a ticho. Sebamasáž však môže byť v takejto situácii spásonosnou alternatívou. Najskôr si položte ruky na hlavu a dotknite sa vlasovej pokožky len prstami. Potom vykonávajte malé a letmé krúživé pohyby. Takáto masáž vám pomôže uvoľniť sa a rozprúdi krvný obeh na hlave.
Ďalšia možnosť je masáž spánkov. Na obidvoch rukách spojte ukazovák s prostredníkom a priložte ich k spánkom. Pohybujte nimi do tvaru osmičky z hornej časti spánky smerom nadol. Na prsty si tiež môžete naniesť esenciálne oleje rozriedené vo vode, napr. olej z čajovníka alebo mäty priepornej, ktoré môžu pri sebamasáži prispieť k tíšeniu bolesti hlavy či migrény.
Sebamasáž tela
Sebamasáž krku a šije
Ak v práci celý deň sedíte za počítačom, určite sa vám oplatí naučiť sa túto sebamasáž. V sedavých povolaniach si často namáhame krk a krčné stavce. Takto ich možno jednoducho uvoľniť: Priložte si ruky z obidvoch strán na šiju tesne pod lebkou.
Všetky prsty okrem palcov musia byť uložené rovnobežne s chrbticou. Prsty pritlačte a ťahajte ich smerom von, akoby ste sa snažili vypudiť napätie z chrbtice. Dávajte pozor, aby ste netlačili na stavce, lebo by ste si mohli ublížiť.
Opakujte ťahavý pohyb a posúvajte sa nižšie až k pleciam.
Sebamasáž chrbta rukami alebo pomocou valca
Chrbát patrí medzi miesta na tele, ktoré rýchlo bolia, ak máme pravidelne nesprávne držania tela, pri fyzickej námahe alebo sme napríklad v strese.
Hoci táto časť tela nám nie je veľmi ľahko dostupná, existujú viaceré techniky, ktoré možno použiť na sebamasáž chrbta.
Ak máte penový valec (viac alebo menej tvrdý), môžete ho použiť na ďalší typ masáže. Položte valec na zem a ľahnite si tak, aby ste ho mali pod bedrami. Postupujte telom na valci zhora nadol, následne ho posúvajte od bedier k pleciam. Potom sa znova postupne vráťte k bedrám a viackrát opakujte celý cyklus.
Sebamasáž spodnej časti chrbta a bedier
Túto časť tela často a každodenne zaťažujeme, a preto sa v nej hromadí napätie. Ak si chcete uvoľniť spodnú časť chrbta (od rebier až po bedrá), obidve ruky si položte na chrbát a z každej strany pritlačte. Postupne sa posúvajte po ploche a citlivo pritláčajte, no vyhnite sa chrbtici. Pritláčanie môžete prispôsobiť podľa toho, akú máte citlivosť, no intenzitu netreba preháňať.
Ak sa chcete skôr zamerať na bedrá, priložte si k nim dlane. Šúchajte bedrá dlaňami a posúvajte sa smerom nahor a následne nadol. Pokračujte približne desať minút a striedajte intenzitu pritláčania tak, aby ste si neprivodili bolesť.
Sebamasáž nôh rukami alebo pomocou sebamasážnej tyče
Túto masáž môžete robiť rukami alebo pomocou sebamasážnej tyče. Tyč sa nohách zvykne používať ako valček, trochu ako keď sa vaľká cesto na pizzu. Sebamasážna tyč je vhodná aj na ďalšie časti tela, ako je chrbát.
Tyč je často vyrobená z tvrdého dreva, no môžete použiť aj penový valec (ako používajú športovci).
Po dlhej chôdzi si povalcujte stehná tyčou, aby ste si ich uvoľnili.
Bruškami prstov si jemne bubnujte po vrchu stehien 2 až 3 minúty, pričom sa posúvajte ku kolenám, späť k hornej časti stehien a naopak. To isté opakujte zboku stehien a na vnútorných stehnách, a napokon zospodu stehien, no v dolnej časti nebubnujte veľmi silno.
Potom si jemnými krúživými pohybmi pomasírujte kolená, posuňte sa nižšie a na zvyšku nôh trochu viac pritlačte.
Sebamasáž rúk a chodidiel
Masáž rúk a chodidiel pomáha uvoľniť telo, odstrániť napätie a prispieva k oddychu.
Sebamasáž rúk
Do dlane jednej ruky priložte palec druhej ruky. Zostávajúce 4 prsty druhej ruky teda len pridržiavajú ruku, ktorá sa masíruje. Palcom jemne pritlačte do stredu dlane a malými kruhmi v smere hodinových ručičiek ju masírujte. Postupne kruhy zväčšujte, až kým sa nedostanete k prstom. Potom zľahka zatiahnite každým prstom smerom von.
Masáž musí byť jemná, no zároveň dostatočne silná, aby vyvinutý tlak pôsobil na svaly v ruke.
Následne zopakujte ten istý postup na druhej ruke.
Sebamasáž chodidiel masážnou loptičkou alebo rukami
Nohy sú časťou tela, ktorá sa ľahko rozbolí. Nesú naše telo a každý deň ich používame, keď kráčame, bežíme či stojíme. Táto zóna môže byť preto rýchlo veľmi napätá. Ak sa chcete zbaviť napätia, palcami si pomasírujte prsty na nohách tam, kde vystupujú z chodidla. Samotné chodidlo si pomasírujte pevnými krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek. V strede chodidla môžete viac pritlačiť a masírovať, až kým sa napätie nezačne uvoľňovať.
Pri sebamasáži chodidiel možno využiť aj masážne loptičky. Umožňujú presné masírovanie stuhnutých bodov. Sadnite si a položte chodidlo na loptičku. Počas masáže loptičku jednoducho gúľajte po chodidle.
Loptičkami možno masírovať aj iné časti tela, napríklad chrbát.