Je pre vás zložité vypnúť po dlhom dni alebo stresujúcom týždni? Možno je myseľ zamestnaná celodenným stresom práve vtedy, keď sa pokúšate zaspať. Ak je to aj váš problém, premýšľali ste už o dychových cvičeniach?
Čo je kontrolované dýchanie?
Je to typ dychového cvičenia alebo techniky so zameraním na zlepšenie duševnej, fyzickej a duchovnej pohody. Najčastejšie sa ľudia venujú dychovým cvičeniam, aby znížili hladinu stresu a úzkosti, zahnali negatívne myšlienky alebo načerpali energiu a dosiahli lepšie sústredenie.
Nech je dôvod využívania dychových cvičení akýkoľvek, je dôležité pamätať si, že každý ich prežíva a vníma inak. Teraz máte príležitosť usmerniť svoju myseľ a nájsť trochu pohody v chaose každodenného života.
Ako začať
Ak máte pocit, že kontrolované dýchanie nie je nič pre vás, prezradíme vám niekoľko osvedčených tipov, ako v ňom nájsť to svoje.
Na začiatok si doma nájdite tiché miesto. Možno budete chcieť zapáliť vonnú sviečku prípadne spríjemniť miestnosť relaxačnou vôňou alebo éterickým olejom. Po niekoľkých cvičeniach vám vybratá aróma navodí pocit pokoja a pohody.
Myslite na svoje pohodlie. V čase cvičenia neexistuje správny alebo nesprávny spôsob sedenia. Môže byť pre vás pohodlnejšie ležať, zatiaľ čo iní budú sedieť na podložkách určených na cvičenie jogy s prekríženými nohami. Ak sedíte vzpriamene, držte plecia vzadu a nepredkláňajte sa. Ak sa rozhodnete ležať, urobte tak s natiahnutými nohami, rukami od tela a s dlaňami nahor.
Nácvik kontrolovaného dýchania
Na začiatku cvičenia pomaly zatvorte oči a nadychujte sa a vydychujte nosom plynulými kontrolovanými dychmi. Mali by ste cítiť, ako sa pri každom nádychu a výdychu vaše pľúca a brucho začnú rozpínať. Prípadne si môžete aj zhlboka povzdychnúť.
Počas vašich prvých dychových cvičení rozmýšľajte nad celým procesom. Uvoľnite tvár, aby sa zvoľnilo napätie pokožky a svalov od čela po oči, pery a sánku.
Ak je myseľ stále príliš rozbúrená, je to v poriadku. Myseľ je zaneprázdnená podnetmi z rôznych zdrojov, ktoré súperia o našu pozornosť. Jednoducho nechajte myšlienky, nech voľne plynú.
Zamerajte sa na pohyby pri nádychu a výdychu a nájdite si svoj rytmus. Všímajte si, ako sa cítite a pokračujte v uvoľňovaní svojho tela až k jeho dolnej časti.
Každý nádych predstavuje príležitosť na viac sa uvoľniť počas dňa.
Vnímajte svoje telo
Keď zvládnete cyklus dýchania, môžete pokračovať a hlbšie sa ponoriť do cvičenia, pričom sa zamerajte na pocity tela.
Pri skúmaní tela sa nadýchnite a po miernom zadržaní dychu pomaly vydychujte, sústreďte svoje myšlienky na to, ako sa cíti vrchná časť hlavy, následne prejdite smerom dole po tele na čelo, oči, pery, sánku, ramená, ruky, brucho až k nohám. Keď prechádzate z jednej časti tela do druhej, uvoľňujte ich a nájdite stratenú rovnováhu.
Na záver cvičenia
Dychové cvičenie môže trvať tak dlho alebo tak krátko, ako potrebujete, ale neponáhľajte sa s jeho ukončením. Doprajte si pocity uvoľnenia a pokoja, ktoré ste dosiahli.
Takže, ste pripravení na kvalitný nočný spánok? My určite áno!