Všimli ste si, že vaša typická vôňa vonia po nanesení na pokožku inak? To, čo vnímate ako rozdiel sú rôzne „tóny“ tej istej vône. Tak ako sú v piesni rôzne tóny, ktoré spolu tvoria melódiu, tak aj vôňu tvorí kombinácia jednotlivých tónov, ktoré sa navzájom dopĺňajú.
Tóny sa delia to troch kategórií – najvyššie tóny, stredné tóny a nízke tóny – podľa časového rámca, počas ktorého ich dokážete vnímať.
Najvyššie tóny
Tieto tóny sú často najľahšou zložkou, ale sú najdôležitejšie, pretože ich vnímate bezprostredne po použití. Môžu sa označovať aj ako úvodné tóny alebo ako hlava parfumu. Účelom týchto tónov je vytvoriť prvý dojem z vône, preto ich zacítite okamžite po prvom nanesení, či už túto vôňu milujete, alebo ju neznášate.
Pomerne rýchlo vyznejú na pokožke a rýchlo sa vyparujú, pretože ich tvoria ľahké molekuly, takže v skutočnosti trvajú len približne 15 minút. Bežné najvyššie tóny sú obvykle svieže ovocie, citrusy a jemne voňajúce kvety. Vôňa začínajúca ako ovocný najvyšší tón, sa môže po odparení hlavy parfumu rýchlo zmeniť, a pred nami sú...
Stredné tóny
Po vyprchaní najvyšších tónov sa do popredia dostanú stredné tóny. Označujú sa aj ako srdcové tóny, pretože vydržia dlhšie a môžu určovať skupinu, do ktorej daná vôňa patrí.
Táto úroveň sa často nachádza v spojovacom rozmedzí medzi najvyššími a nízkymi tónmi, takže pomáha prepojiť kombinácie tónov. Bežnými strednými tónmi sú: jazmín, levanduľa, ruža a neroli.
Nízke tóny
Sú to tóny, ktoré vydržia najdlhšie, takže sú obvykle s nádychom dreva, korenia a pižma. Prepájajú všetky tóny navzájom a môžu na rôznych pokožkách vyznieť odlišne, čo vysvetľuje, prečo môžu niektoré parfumy na priateľovi alebo priateľke nádherne voňať, ale na vašej pokožke vyznievajú inak. Bežné základné tóny sú vanilka, santalové drevo a pačuli.