Máte pocit, že na to, aby ste pochopili, čo sa vlastne nachádza vo vašom obľúbenom prípravku na starostlivosti o pleť, potrebujete vysokoškolský titul z chémie? Keďže sme presvedčení, že krása by mala byť dostupná pre všetkých, naším poslaním je rozlúštiť najpopulárnejšie zložky, ktorými sú posadnutí profesionáli v oblasti starostlivosti o pleť (a naše obľúbené značky). Získajte všetky potrebné informácie o zložkách v produktoch starostlivosti o pleť v sprievodcovi od A po Z od značky Marionnaud.
AHA
alebo alfa-hydroxylové kyseliny. Vo svete starostlivosti o pleť sa táto skupina kyselín rastlinného a živočíšneho pôvodu používa často. Prečo? Dokážu pleť exfoliovať, rozžiariť a dodať jej štruktúre trochu objemu (zbohom vrásky). Nie všetky AHA kyseliny však fungujú rovnako. Hoci do kategórie AHA patrí viacero kyselín – napríklad kyselina mliečna a kyselina glykolová – každá z nich má svoje vlastné super schopnosti.
Aktívne uhlie
Ak máte upchaté póry a mastnú pleť, siahnite po produkte s obsahom aktívneho uhlia, ktorý sa zvyčajne nachádza v maskách a čistiacich prípravkoch. Aktívne uhlie, ktoré je vyhľadávané pre svoje exfoliačné účinky a schopnosť odstraňovať čierne bodky, pomáha odstraňovať prebytočnú mastnotu a detoxikovať póry.
BHA
Beta-hydroxidové kyseliny sú chemické exfoliátory (rovnako ako AHA), ktoré však vďaka svojej super schopnosti rozpúšťať sa v oleji dokážu preniknúť ešte hlbšie a sú vhodnejšie na ošetrenie problematickej pleti. Dokážu sa dostať priamo do pórov, ktoré zároveň uvoľnia a zbavia oleja. Jednou z najobľúbenejších BHA kyselín je kyselina salicylová.
DHA
Dihydroxyacetón (DHA) je zložka obsiahnutá vo väčšine samoopaľovacích prípravkov. Bez toho, aby sme vás príliš zaťažovali vedeckými faktami, táto zložka dodá vašej pokožke prirodzený lesk tým, že vo vrchnej vrstve pokožky vyvolá chemickú reakciu, ktorá spôsobí stmavnutie pigmentu a napodobní opálenie (bez slnečného žiarenia).
Hamamel
Hamamel je často súčasťou prípravkov na odstraňovanie nedostatkov pleti (ako sú toniká a pleťové prípravky) a je obľúbený pre svoju schopnosť redukovať začervenanie a upokojovať pleť. Môže sa používať aj na liečbu kožných problémov, ako sú spáleniny od slnka a uštipnutia hmyzom.
Kyselina ferulová
Kyselina ferulová, ktorá sa používa v starostlivosti o starnúcu pleť pre svoju schopnosť bojovať proti voľným radikálom a spomaľovať proces starnutia spôsobený oxidáciou, je populárny antioxidant s viacerými funkciami. Nevyše sa predpokladá, že podporuje účinok iných zložiek (ako sú vitamín C a E) a chráni pred poškodením spôsobeným slnečným žiarením.
Kyselina glykolová
A typ kyseliny AHA (pozri písmeno: A), kyselina glykolová je exfoliant, ktorý si určite budete chcieť pridať do svojej rutiny starostlivosti o pleť. Jemne odlupuje povrch pokožky, pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky a odhaľuje rozjasnenú a zjednotenú pleť. Túto šikovnú zložku nájdete obsiahnutú vo svojich obľúbených záchrancoch, ktorí sa starajú o vašu pleť a zvyšujú jej žiarivosť, od tonikov až po hydratačné prípravky.
Kyselinu hyalurónová
Potrebujete hydratáciu? Vyhľadajte kyselinu hyalurónovú. Môžeme ju nazvať špongiou, magnetom alebo čímkoľvek, čo vám pomôže predstaviť si superschopnosť tejto látky. Stačí vám len vedieť, že uzamyká vlhkosť a reguluje ju, takže vaša pleť je vždy hydratovaná.
Jojobový olej
Jojoba je rastlinná látka, ktorá dokáže robiť viaceré zázraky. Hydratuje, vyživuje, pomáha regulovať tvorbu kožného mazu (čím minimalizuje lesklé a mastné fľaky), podporuje tvorbu kolagénu a má hojivé protizápalové účinky – a to sú len niektoré z jej účinkov.
Kosatec
Tento krásny fialový kvet skrýva viac, než sa na prvý pohľad zdá. Hovorí sa, že pri jeho využití v starostlivosti o pleť v podobe výťažku z koreňa kosatca alebo florentíny vyživuje, odstraňuje monotónnosť a dodáva jemným vráskam trochu objemu – je to dar prírody v starostlivosti o starnúcu pleť.
Kyselina mliečna
Kyselina mliečna, ktorá patrí do skupiny AHA kyselín (pozri písmeno A), je exfoliátor, ktorý vás rozžiari. Vďaka svojej väčšej štruktúre molekúl (v porovnaní napríklad s kyselinou glykolovou alebo kyselinou salicylovou) je ideálna pre všetky typy pleti a pri každom nanesení pôsobí na povrch pleti, jemne ju prečisťuje, spevňuje a uvoľňuje póry.
Kvercetín
Kvercetín je antioxidant, ktorý je známy najmä vďaka svojim protistarnúcim účinkom a ochrannej sile pred škodlivým UV žiarením. Hoci je stále pomerne málo rozšírený, môžete ho nájsť v lokálnych a orálnych doplnkoch.
Vitamín K
Vitamín K je mimoriadne obľúbenou zložkou na redukciu tmavých kruhov, zvýšenie elasticity pokožky a urýchlenie procesu hojenia poškodenej pokožky.
Micely
Zlúčenina, vďaka ktorej je micelárna voda základom vašej starostlivosti o pleť, zbavuje vašu pleť všetkých škodlivín (ako sú nečistoty a mastnota) a zanecháva ju žiarivú a bez nečistôt.
Niacínamid
Niacínamid, ktorý je formou vitamínu B3, bol kedysi najväčším tajomstvom dermatológov. Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam je preslávený liečbou kožných ochorení, ako je ružovka a akné, a zároveň chráni pred poškodením vplyvom životného prostredia a zlepšuje úroveň hydratácie. Je to všestranný zázrak.
Ovsené vločky
Nezamieňajte si ich s miskou ovsenej kaše, starostlivosť o pleť na báze ovsených vločiek pleť upokojuje, obnovuje a chráni. Často sa vyskytuje v jemných prípravkoch šetrných k pokožke (ako sú hydratačné prípravky pre deti a prípravky na ekzémy), preto by ste po nich mali siahnuť, keď je vaša pokožka suchá a nevýrazná.
Provitamín B5
Možno ste si už túto zložku všimli v uličke s vlasovou kozmetikou, ak je však použitá v prípravkov na starostlivosť o pleť, provitamín B5 (alebo kyselina pantoténová) pleť hydratuje, zjemňuje a dodáva jej objem. Tiež sa používa na liečbu kožných ochorení, ako je akné, ružovka a ekzém, a má aj hojivé účinky.
Retinol
Je jednou z najčastejšie spomínaných zložiek starostlivosti o pleť všetkých čias, retinol predstavuje v boji proti starnutiu pleti to, čo avokádo na neskorých raňajkách (samozrejme, je hlavnou hviezdou programu). Rozjasňuje monotónnu pleť, odstraňuje tmavé škvrny, vyhladzuje jemné vrásky a zabraňuje ich vzniku, reguluje mastnotu a zabraňuje vzniku kozmetických nedostatkov.
Skvalén
Skvalén (a skvalán), ktoré sú v posledných rokoch populárnymi zložkami v starostlivosti o pleť, sú prírodné antioxidanty a zvláčňujúce látky, ktoré hydratujú, vyživujú a chránia pokožku. Okrem toho, že zadržiavajú všetku potrebnú vlhkosť, údajne pomáhajú znižovať výskyt vrások, odstraňovať pigmentáciu a zjemňovať jazvy (preto sa používajú aj v lekárskych kruhoch).
Kyselina tranexámová
Ak je vo vašom zozname problémov v starostlivosti o pleť na prvom mieste pigmentácia a tmavé škvrny, určite sa budete chcieť lepšie oboznámiť s kyselinou tranexámovou. Vďaka svojim protizápalovým schopnostiam táto kyselina rozjasňuje pleť a problémy s pigmentáciou sa stávajú minulosťou.
Vitamín C
Ako deti sme ho mali piť a teraz si ho máme natierať na pokožku. Prečo je však vitamín C taký úžasný? Nuž, ťažko vybrať len jeden dôvod, pretože je to zložka s viacerými účinkami, ktorá dokáže takmer všetko. Rozjasňuje, hydratuje, redukuje/pôsobí preventívne proti sfarbeniu a pigmentácii a zvyšuje produkciu kolagénu vďaka čomu dodáva pleti mladistvý a žiarivý vzhľad. Navyše je to antioxidant, čo znamená, že bojuje proti voľným radikálom a chráni pred poškodením UV žiarením a znečistením ovzdušia.
Výťažok z kvasníc
Výťažok z kvasníc – nezamieňajte si ho s tým, ktorý sa pridáva do vášho obľúbeného chleba – je antioxidant, ktorý je medzi odborníkmi na starostlivosť o pleť známy svojimi hydratačnými a upokojujúcimi vlastnosťami. Dokáže tiež rozjasniť a spevniť pokožku, takže je užitočný aj v prípravkoch proti starnutiu.
Xantánová živica
Vždy si všimnete túto zložku na mnohých vašich obľúbených kozmetických výrobkoch, ale netušíte, čo to vlastne je? Je to úplne prírodná zložka (napriek svojmu vedecky znejúcemu názvu) a často sa používa na zahustenie prípravkov a spojenie iných zložiek, nie však ako hlavná účinná zložka prípravku.
Zinok
Zinok, ktorý je preslávenejší svojimi účinkami na vaše telo, je vitamín prospešný pre váš vnútorný organizmus (hlavne metabolizmus a imunitný systém). Ale vedeli ste, že zinok môže byť prospešný aj pre vašu pleť? Či už ho aplikujete lokálne, alebo zvýšite jeho príjem vo forme doplnku, údajne pomáha zmierňovať príznaky starnutia a zápalu a často sa používa na liečbu zhoršení prejavov problematickej pleti a pigmentácie. Môžete ho nájsť aj vo svojich obľúbených opaľovacích prípravkoch, pretože oxid zinočnatý pomáha odrážať škodlivé UV žiarenie.
Zvláčňujúce prostriedky
Na dosiahnutie hladšej a na dotyk jemnejšej pokožky použite zvláčňujúci prostriedok. Často sa používajú na lekársku liečbu kožných ochorení, ako je ekzém a psoriáza. Fungujú tak, že vypĺňajú trhliny v pokožke tukovými látkami (lipidmi) a upokojujú a chránia tak suchú pokožku.