Ak máte pocit, že svoju pokožku trochu zanedbávate, siahnite po produktoch na telový peeling. Odmenou za túto procedúru, ktorá účinne odstraňuje odumreté bunky a hĺbkovo čistí, bude zdravá a krásna pokožka.
Produkty na telový peeling spravidla obsahujú tri kľúčové zložky – prostriedok na odstránenie odumretej pokožky (napríklad soľ, cukor, marhuľové jadrá alebo guľôčky jojoby), nejaký druh oleja na vytvorenie stabilnej zmesi (makadamový alebo sladký mandľový olej) a parfum, ktorý pridáva nádych luxusu.
Telový peeling obvykle poskytujú všetky kúpele alebo salóny a vykonávajú ho odborníci na kozmetiku, existuje však aj veľa domácich produktov s rovnakým účinkom. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o telovom peelingu, jeho používaní a o rôznych produktoch na trhu.
Kedy používať telový peeling
Ak máte normálnu pleť alebo žijete a pracujete v prašnom a znečistenom prostredí, bolo by ideálne používať peeling najmenej dvakrát týždenne. Pomôže vám zbaviť sa odumretých buniek a uvoľniť póry a dodá pokožke svieži a zdravší vzhľad.
V prípade citlivej pleti by sa mal telový peeling používať opatrne a iba raz za čas, aby ste predišli nežiadúcim príznakom, ako sú začervenanie a podráždenie.
Po telovom peelingu môžete siahnuť aj častejšie ako dvakrát týždenne, ak potrebujete omladiť mastnú pleť, odstrániť opálenie pokožky alebo zabrániť vysušovaniu pleti vplyvom teplého podnebia, pretože peeling upokojí pleť a dodá jej ďalšie živiny.
Ošetrovanie pleti peelingom vlastne stimuluje krvný obeh v tele a v koži, prispieva k zdravému vzhľadu pokožky a zároveň ju osviežuje. Telový peeling však nepoužívajte na jemnú pokožku, pretože je určený len pre odolnejšie oblasti.
Ako používať peeling
Pred samotným nanesením peelingového produktu je dôležité vykonať niekoľko jednoduchých krokov, aby ste dosiahli čo najlepší výsledok.
Ako prvé nechajte pokožku nasiaknuť vodou. Osprchujte sa, aby pokožka bola mokrá – ideálna teplota vody je teplá až horúca. Počas sprchovania zotrvajte pod tečúcou vodou približne 5 až 10 minút, aby bola pokožka mäkká a pripravená na ošetrenie. Po osprchovaní zastavte vodu a naneste peeling.
Prípadne si môžete dopriať peeling počas kúpeľa.
Odstránenie odumretej pokožky:
1. Cieľom telového peelingu je odstránenie odumretej pokožky, takže sa sústreďte na oblasti tela náchylné na vysušovanie, napríklad chrbát, zadnú časť paží, nohy a chodidlá.
2. Telový peeling nanášajte krúživým pohybom, pričom netrite pokožku príliš drsne. Postupujte jemne, aby nedošlo k následnému začervenaniu pokožky.
3. Rozotierajte peeling asi 5 až 10 minúť a potom opláchnite pokožku teplou vodou.
4. Ošetrenie ukončite nanesením upokojujúceho zvlhčujúceho prostriedku, aby bola pokožka jemná a hydratovaná.
Rôzne druhy telového peelingu
Teraz keď už viete, ako správne používať telový peeling, povedzme si niečo o dostupných druhoch telového peelingu. Ak ste náchylní na alergické reakcie alebo je vaša pokožka veľmi citlivá, pred použitím si vždy prečítajte zloženie prípravku. Predstavíme vám niektoré z najobľúbenejších produktov:
Peeling so soľou: Peeling so soľou (salt glow) sa vyrába z morskej soli a je neprekonateľný pri hojení pokožky a odstraňovaní toxínov. Je vhodný najmä pre mastnú pleť, ale buďte opatrní, ak máte sklony k vysušovaniu pokožky, a zvážte pridanie éterických olejov do zmesi. Väčšina éterických olejov nádherne vonia, takže tým nič nepokazíte.
Peeling s cukrom: Tieto produkty, sladké svojim názvom aj zložením, patria zvyčajne k najpopulárnejším telovým peelingom. Vyrobené sú z hnedého alebo bieleho cukru, pričom drsná textúra cukru odstraňuje odumretú pokožku jemnejšie ako peeling so soľou, preto je vhodnejší pre citlivú pokožku.
Kávový peeling: Ak ste závislí od kávy alebo máte radi vôňu kávových zŕn, potom je tento druh určený pre vás. Káva ako prirodzený stimulant v peelingu nielen obnoví zdravý lesk pokožky, ale vďaka vysokej hladine antioxidantov je ideálna aj na jej spevnenie a potlačenie prejavov celulitídy. Pridaním prísad, ako sú vanilka alebo čokoláda, dosiahnete veľmi príjemný zážitok.
Hydratačný peeling: Vaša pokožka nie je dostatočne hydratovaná a potrebujete ju osviežiť? Vyberte si hydratačný peeling. Tieto produkty obvykle obsahujú ovsené vločky alebo mleté mandle s chladivým jogurtom, aloe vera alebo avokádom, ktoré dokážu vyživovať pokožku a obnovia stratenú vlhkosť.
Bylinkový peeling: Bylinkové peelingy, ktoré obsahujú celý rad sušených bylín, napríklad levanduľu, a aromatické éterické oleje, ponúkajú jemnejšiu alternatívu peelingu v porovnaní s drsnejšou textúrou iných produktov a môžu sa používať každý deň.
Morské huby a špongie: Morské huby a špongie predstavujú mierne odlišný spôsob ošetrovania pokožky, ktorý nie je založený ani tak na zložení zmesi, ako na samotnom produkte používanom na peeling. Jednoducho si kúpte morskú hubu alebo špongiu do kúpeľa a použite ju na nanesenie obľúbeného sprchového gélu alebo peelingu a výsledok bude dokonalý.